« Ulabrand Båtforening søker om ny flytebrygge og bølgedemper | Tilbake til hovedsiden | KystPatruljen er inntektsbringende ”forretningsdrift” »

Desember 4, 2009

Redningsselskapet tjener godt på Småbåtregisteret

logo_screen.jpg
På nettsiden ”Din side” får vi bekreftet at Småbåtregisteret er en god inntektskilde for Redningsselskapet, mens det tidligere obligatoriske båtregisteret kun hadde som formål å dekke kostnadene ved driften av registeret. Vi har hittil hørt at årsgebyret på registreringen i Småbåtregisteret var nødvendig for å dekke kostnadene ved driften av registeret, men nå får vi altså bekreftet det vi alltid har trodd, nemlig at dette er en meget bra inntektskilde for Redningsselskapet.



På ”Din side” uttaler kommunikasjonssjef Ernst Larsen i Redningsselskapet at det blir feil å sammenlikne Redningsselskapet med innsamlingsorganisasjoner. - Vi har blant annet kostnadsført alle utgiftene til Småbåtregisteret under "Kostnader til anskaffelse av midler", mens inntektene blir ført under "Andre tilskudd" og ikke under "Innsamlede midler". Dette er en aktivitet vi tjener meget bra på.

Dette var nye ”toner” som kan bidra til å skape forvirring om hva Redningsselskapet egentlig er. Vi har trodd at Redningsselskapet er en humanitær organisasjon som i hovedsak er finansiert gjennom tilskudd fra Staten og gjennom innsamlede midler og donasjoner.

Når det er sagt, unner vi Redningsselskapet hver eneste krone de kan få, om det er på den ene eller den andre måten, men det er kanskje på tide at vi får en avklaring på hva Redningsselskapet egentlig er. På bakgrunn av informasjonene på ”Din side” får vi inntrykk av at Redningsselskapet er et sammensurium av humanitær organisasjon og reinspikka business. Det inntrykket vil vi gjerne at Redningsselskapet bringer klarhet i. Vi tror at alle positive bidragsytere har krav på en slik oppklaring.

Her kan du lese hele artikkelen på ”Din side”:

http://www.dinside.no/830021/samler-seg-blakke

Jasy

Lagt inn av Alexander Bergholmen Desember 4, 2009 4:15 EM